Przewlekły Miednicy Ból Miednicy Mniejszej – Chronic pelvic pain
Grupa to objawów mająca różne przyczyny określane przez chore osoby jako uporczywe dolegliwości bólowe w obrębie miednicy mniejszej i zewnętrznych narządów płciowych, które się utrzymują przez ponad pół roku. Może być to odczuwane przez chore osoby jako dyskomfort, ucisk, ciągnięcie, pieczenie, uczucie pełności.
Zespół Bolesnego Pęcherza Moczowego – Bladder pain syndrome
Stanowi podgrupę przewlekłego bólu miednicy. Zespół bolesnego pęcherza moczowego objawia się występowaniem ciągłego lub okresowego bólu lub dyskomfortu w okolicy podbrzusza na wysokości pęcherza moczowego z towarzyszącymi takimi objawami jak: częstomocz w czasie dnia i w nocy, nagła, silna potrzeba oddania moczu, ucisk lub dyskomfort w miednicy. Ból w okolicy nadłonowej związany z wypełnieniem pęcherza moczowego w przypadku braku dowodów na istniejącą infekcję dolnych dróg moczowych.
Zespół bolesnego pęcherza moczowego głownie kobiet.
Najczęstszym rozpoznaniem stawianym przed ustaleniem właściwej diagnozy jest przewlekłe nawracające zapalenie dróg moczowych.
Do chwili obecnej nie udało się jednoznacznie określić przyczyn zespołu bolesnego pęcherza. Po pewnym czasie zmiany degeneracyjne zaczynają przeważać nad możliwościami regeneracyjnymi nabłonka pęcherza prowadząc do nieodwracalnych uszkodzeń takich jak obniżenie elastyczności ścian pęcherza, włóknienie, zmniejszenie pojemności pęcherza, wzmożona aktywność wypieracza pęcherza. W takich przypadkach jest konieczna wnikliwa diagnostyka w celu wykluczenie innych schorzeń takich jak na przykład rak pęcherza moczowego.
Terapia może polegać na leczeniu objawów i na leczeniu regenerującym pęcherz moczowy, w bardziej zaawansowanych postaciach można stosować toksynę botulinową, i np. odpowiednie wlewki dopęcherzowe. W skrajnych przypadkach istnieje możliwość leczenia operacyjnego.