USG:
Wir sprechen Deutsch. Konsultationen in der deutschen Sprache
Badanie ultrasonograficzne jest badaniem nieinwazyjnym, nieszkodliwym dla pacjenta. Badanie może być wielokrotnie powtarzane i nie ma skutków ubocznych. Badanie to pozwala ocenić narządy i tkanki układu moczowego.
Badaniem tym oceniamy w urologii nerki, ich wielkość, prawidłowość odpływu moczu z nerek, początkowe i końcowe odcinki moczowodów ( odcinek przy nerce i pęcherzu ), pęcherz moczowy, gruczoł krokowy ( prostatę ), jądra.
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA ULTRASONOGRAFOCZNEGO ( USG ) UKŁADU MOCZOWEGO
Badanie USG układu moczowego ze względu na to, że nerki i pęcherz są narządami leżącymi poza jamą otrzewnową nie musi być wykonywane zupełnie na czczo, może być wykonywane po lekkim posiłku. Nerki i pęcherz są dość dobrze dostępne badaniem USG.
Ze względu na potrzebę dokładniej oceny pęcherza moczowego i stercza ( prostaty ) wymagane jest wykonanie badania na dość wypełnionym pęcherzu moczowym.
PĘCHERZ MOCZOWY NIE MOŻE BYĆ PRZEPEŁNIONY, WYPEŁNIONY PĘCHERZ NIE MOŻE POWODOWAĆ DYSKOMFORTU OKREŚLANEGO PRZEZ PACJENTÓW „ ŻE JUŻ DŁUŻEJ NIE MOGĄ UTRZYMAĆ MOCZU, A WYPEŁNIAJĄCY PĘCHERZ MOCZ POWODUJE BÓL”. Taki stan i takie wypełnienie pęcherza może wręcz utrudnić i zafałszować dalsze etapy badania.
Ilość koniecznej wody do wypicia i czas nieoddawania moczu są różne u każdej osoby, np. jedna osoba wystarczy że wypije 2-3 szklanki niegazowanego płynu 1 godzinę przed oddaniem moczu, inna osoba już po wypiciu jednej szklanki ma szybko parcie na mocz, osoby ze schorzeniami układu sercowo naczyniowego, z obrzękami, muszą wypić więcej i czasami poczekać dłużej.
Do badania USG JĄDER nie jest wymagane konkretne przygotowanie.