Z poradnika urologa:
Nowotwory jądra
Wir sprechen Deutsch. Konsultationen in der deutschen Sprache
Nie są to guzy bardzo częste, ale cechuje je duża złośliwość. Występują przede wszystkim u młodych mężczyzn tj. między 25 a 35 rokiem życia. Około jedną trzecią stanowią nasieniaki, kilkanaście procent przypada na guzy mieszane. Około 50% stanowią guzy nienasieniakowe. Podobnie jak w innych dziedzinach onkologii przyczyna jest najczęściej nieznana. Wnętrostwo ( niezstąpione jądro do worka mosznowego ) przyczynia się do zwyrodnienia złośliwego jąder, które w tej wadzie występuje kilkanaście razy częściej.
Niebolesne powiększenie jądra stanowi przeważnie pierwszy, a często jedyny objaw nowotworu jądra, który jest czasami lekceważony przez chorych.
Od zauważenia guza przez chorego do rozpoznania nowotworu przez lekarza upływa z reguły wiele miesięcy. Jądro może być jednolicie powiększone, gładkie, kuliste, sprężyste, twarde i ciężkie. Może być także guzowato nierówne, deskowato twarde, czasem nieznacznie tylko powiększone. Czasami guz jest otoczony wodniakiem. Przerzuty są częste, około 50% chorych z guzem jądra ma przerzuty już podczas pierwszego badania lekarskiego.
ROZPOZNANIE
W pierwszym rzędzie opiera się na badaniu jąder dotykiem. Bardzo istotnym, a w zasadzie ostatecznym badaniem przed zakwalifikowaniem do leczenia operacyjnego jest badanie ultrasonograficzne jąder. Oczywiście w celu wykluczenia przerzutów odległych ( do węzłów chłonnych i innych narządów ) wykonuje się USG jamy brzusznej oraz tomografię komputerową oraz zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej ( przerzuty do płuc ).
Duże znaczenie mają tzw. biochemiczne znaczniki guzów jądra ( markery nowotworowe ), wykrywane we krwi niemal wyłącznie w guzach nienasieniakowych. Są to alfa-fetoproteina i beta-gonadotropina ksmówkowa. Stężenie obu tych markerów jest tez istotne w monitorowaniu skuteczności leczenia nowotworów nienasieniakowych jąder.
Leczenie polega na usunięciu jądra z guzem nowotworowym oraz w zależności od stopnia zaawansowania i rodzaju nowotworu na uzupełniającej chemioterapii lub/i napromienianiu. W niektórych przypadkach istnieje konieczność chirurgicznego usunięcia zajętych przez przerzuty węzłów chłonnych.