Z poradnika urologa:
Zapalenie gruczołu krokowego
Wir sprechen Deutsch. Konsultationen in der deutschen Sprache
Jest częstym męskim schorzeniem urologicznym. Zapalenie stercza niezwykle rzadko dotyczy mężczyzn przed okresem dojrzewania. Ilość zachorowań wzrasta w starszym wieku. Szczyt zachorowalności występuje po 40 roku życia. Ze względu na przebieg schorzenia wyróżniamy:
- Zapalenie ostre
- Zapalenie przewlekłe
U mężczyzn starszych częściej zapalenie gruczołu krokowego ma charakter przewlekły i często jest związane z rozrostem gruczołu. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą wstępującą z cewki moczowej skąd drobnoustroje przedostają się do tkanki gruczołowej stercza.
OSTRE ZAPALENIE GRUCZOŁU KROKOWEGO
Najczęstszymi objawami w tym schorzeniu są :
- gorączka
- dreszcze
- bóle krocza, okolicy lędźwiowej i krzyżowej
- oddawanie moczu jest bolesne i częste z towarzyszącymi parciami na mocz
Stercz ulega obrzęknięciu, co utrudnia oddawanie moczu aż czasami do jego całkowitego zatrzymania. Przebieg jest krótkotrwały ale burzliwy. Leczenie powinno być prowadzone przez urologa. Po zakończeniu leczenia chory wymaga okresowej kontroli urologicznej przez kilka miesięcy.
PRZEWLEKŁE ZAPALENIE GRUCZOŁU KROKOWEGO
Objawy przewlekłego zapalenia stercza mogą być różnorodne. Chorzy mogą zgłaszać np. :
- uczucie pieczenia w trakcie oddawania moczu
- częstomocz
- parcia naglące
- umiarkowany ból w okolicy krocza
- ból w trakcie wytrysku
- może wystąpić krew w nasieniu
Gorączka i dreszcze zwykle nie występują. Często zaostrzenie objawów obserwuje się po spożyciu alkoholu lub innych drażniących substancji wydalanych z moczem. Leczenie tego typu zapalenia jest długotrwałe i często występują nawroty choroby.