Profilaktyka raka prostaty
Prostata jest gruczołem znajdującym się pod pęcherzem moczowym mężczyzny, otacza początkowy odcinek cewki moczowej. Gruczoł ten produkuje wydzielinę, w której znajdują się plemniki w całym ejakulacie.
Rak prostaty po raku płuc jest obecnie najczęstszym nowotworem u mężczyzn dlatego tak ważna jest profilaktyka tego schorzenia.
Niestety notuje się coraz niższy wiek, w którym dochodzi do zachorowania na ten nowotwór, dlatego chyba nie będzie przesadą jeżeli mężczyzna po 40 roku życia rozpocznie systematyczne badania profilaktyczne.
Rak prostaty w początkowym etapie rozwoju jest bezobjawowy, dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.
Podstawowym badaniem jest urologiczne badanie lekarskie polegające na dokładnym zebraniu wywiadu oraz na badaniu palcem gruczołu, czyli tak zwane badanie Per rectum.
Oczywiście należy się posiłkować badaniem ultrasonograficznym, które może być wykonywane głowicą brzuszną lub dokładniejsze głowicą przezodbytniczą tzw. TRUS. Metody te również posiadają swoje ograniczenia w stadiach początkowych. Podstawowym badaniem laboratoryjnym jest badanie PSA całkowite. Jeżeli jest ono powyżej 2 jednostek powinno się je uzupełnić o badanie PSA wolne, z których to dwóch badań oblicza się stosunek mający istotne znaczenie w określenia ryzyka raka stercza.
Pojawiają się nowe małoinwazyjne badania takie jak biopsja płynna czy 4K score test wykonywane przez niektóre większe centra.
Obecnie podstawowym nieinwazyjnym badaniem w kierunku raka prostaty jest multiparametryczny rezonans magnetyczny – mpMRI, w którym ocenia Się parametr morfologiczny oraz parametr czynnościowy. Badanie to pozwala z dużym prawdopodobieństwem ocenić obecność, lokalizację i zaawansowanie raka stercza. Obraz uzyskany z mpMRI można nakładać na obraz uzyskany z USG dorektalnego i wykonać najdokładniejsze badanie inwazyjne celem wykrycia i oceny stopnia zaawansowanie raka prostaty a mianowicie Biopsję Fuzyjna, gdzie na podstawie fuzji obrazu z rezonansu magnetycznego i przezodbytniczego USG precyzyjnie pobiera się igłą biopsyjna próbki z gruczołu do badania histo-patologicznego.